עוד על גואטמלה

תחבורה לוארדרו משדה התעופה

בס"ד כמה עולה מונית מנמל תעופה בהוואנה ...

מונית בין שדה התעופה בהוואנה לוארדרו

בס"ד כמה צריך לעלות מונית בין נמל התעופה ...

גואטמלה - פסטיבלים בגואטמלה

הפסטיבלים מסודרים ע"פ חודשים בסדר עולה. כדאי להתעדכן בקישורים המצורפים, בתאריכים מדוייקים.

 

סמנה סנטה (השבוע הקדוש) (Semana Santa)

חודש: נערך מדי שנה בתחילת חודש אפריל.

מיקום: החגיגות מתרכזות בעיר סנטיאגו אטיטלן ((Santiago Atitlan.

 

חגיגות השבוע הקדוש ב-Santiago Atitlanמאגדות בתוכן ערבוב תרבויות, ומפגישות גיבורי תרבות מכמה עולמות מנוגדים זה מול זה. הפסטיבל מגיע לשיאו ב"יום שישי הטוב", יום בו מתבצעת תהלוכה דתית לאורך שביל המכוסה במרבדים של עלי כותרת ונסורת יבשה שיוצרים סצנות דתיות מורכבות, אשר על הרכבתן עבדו המקומיים כל הלילה שלפני.

הרגע המשמעותי ביותר של האירוע מתרחש מחוץ לכנסייה, כאשר מאמינים נוצריים הדוקים מפגישים את דמותו של ישו אחריה הם הולכים, עם דמותו של אל "תאוות הבשרים" של בני המאייה. זהו פסטיבל ייחודי בעל עוצמות מיוחדות שכיף לקחת בו חלק.  

 

פרטי התקשרות (משרד התיירות של גואטמלה):

כתובת: 7a Avenida 1-17, zona 4, Centro Civico

, Guatemala city. Postal Address: Apartado postal 1020-A, 001004 Guatemala City, Guatemala.

טלפון: 50203311333.

פקס: 50203314416.

אימייל: inguat@guate.net

 השבוע הקדוש (Holy Week in Antigua)

חודש: נערך מדי שנה בתחילת חודש אפריל.

מיקום: החגיגות מתרכזות בעיראנטיגואה .

 

חגיגות השבוע הקדוש בעיר ששימשה בעבר כבירת המדינה (Antigua) מושקעות ביותר, וכוללות בתוכן תהלוכות ענקיות, לצד רחובות מעוטרים בקישוטים עשירים וססגוניים המורכבים מנסורת צבעונית ועלי כותרת חיים, היוצרים סצנות דתיות מפורסמות מהעבר, ודמויות מוכרות כגון דמותו של ישו ושל מריה הבתולה. קהל רב מתאסף בכל פינה פנויה כדי לצפות במחזה המרהיב, וכדי להשתתף בחג צבעוני זה. 

 
 

יום המתים בטודוס סנטוס (Day of the Dead at Todos Santos)

חודש: נערך מדי שנה בחודש נובמבר.

מיקום: החגיגות מתרכזות בכפר טודוס סנטוס(Todos Santos Cuchumatan) .

 

חגיגות יום המתים בכפר טודוס סנטוס מרכזות בתוכן תחרויות סוסים, הרבה אלכוהול, ולכן גם הרבה שימחה. המרוץ מתנהל בצורה שונה מהדרך המוכרת. המטרה של הרוכבים היא להישאר אחרונים על הסוס, כאשר כל מרחק מסוים שהם עוברים עליהם לשתות כוסית משקה אלכוהולי.

האחרון ששורד מוכרז כמנצח. במהלך האירוע מחלקים לילדים סוכריות בצורת שלדים, המקומיים מתחפשים בבגדים צבעוניים ויוצאים לשיר ולרקוד ברחובות, ויש כאלה שמאמינים שרוחות המתים מגיעות ומשתתפות בחגיגה. כל משפחה נזכרת בקרוביה המתים ע"י בניית מזבח קטן בבית, וע"י ביקור מסורתי בבית הקברות בו מעלים נשכחות לצד הקברים. זהו אחד הפסטיבלים היותר פופלאריים בקרב האוכלוסייה המקומית ובקרב תיירים המבקרים במדינה.

 

 

פסטיבל סיינט תומאס (Festival of Saint Thomas)

חודש: נערך מדי שנה בחודש דצמבר.

מיקום: החגיגות מתרכזות ב- צ'יצ'יקסנטננגו.

 

פסטיבל סיינט תומאס ב"צ'יצ'י" הוא חגיגה ענקית, בה לוקחים חלק עיקרי אינדיאנים המגיעים מכיוון הרמות הנמצאות מערבית לגואטמלה סיטי, והוא כולל בתוכו תהלוכה סאטירית על כיבוש המדינות השייכות ליבשת אמריקה, מוסיקת עם הנשמעת בכל פינה, זיקוקים, ריקודים מסורתיים, ושוק אמנים עשיר. אחד המאפיינים הבולטים ביותר לעין בפסטיבל הוא הלבוש הצבעוני של האינדיאנים המשתתפים בו, והמסכות שהם עוטים על פרצופם.

כנסיית סיינט תומאס הינה מוקד חשוב בחגיגות. כאשר נכנסים פנימה אפשר להיות עדים לשילוב התרבויות (הקתולית והאינדיאנית) החזק המתבטא בפסטיבל זה, שילוב המעניק לו את ייחודו וערכו המוסף.

 

 

 

חגיגות שריפת השטן (La Quema del Diablo)

חודש: נערך מדי שנה בחודש דצמבר.

מיקום: החגיגות מתרכזות ב- Convento de la Concepcion.

 

בכל שנה, לקראת בוא האביב, מנקים תושבי גואטמלה את בתיהם, והגופים העירוניים את משרדיהם, ומשליכים את האשפה לרחובות. בשעות הערב של השביעי בדצמבר, מתקבצים מקומיים מכל רחבי העיר, עורמים את האשפה, ומציתים אותה כחלק ממסורת עתיקת שנים שנקראת ""La Quema del Diablo, באמונה שמהלך זה מטהר את העיר ואת הבתים מהם יצאה הפסולת מנוכחותו של הרוע.

טקס השריפה לקוח מהמאה הששמונה עשרה, כסמל למאבקה העיקש של הבתולה (Virgin of the Immaculate Conception's) בשטן. כחלק מהמסורת מתרחש מרדף ברחובות העיר של אדם מחופש לשטן אחרי ילדי התושבים, כאשר תהלוכה שבראשה דמותו של אותו שטן עולה בלהבות מלווה את ההתרוצצות בסימטאות.