עוד על בוליביה

טיול ג’יפים בברילוצה

איך יוצרים קשר עם ראול לגבי טיול ג’יפים?

סמאיפטה

מישהו מכיר את Sukhiwat- Vihara ...

אוטובוס שינה

אשמח לדעת האם ומה התנאים הנדרשים לנסיעה ...

בוליביה - מעברי גבול בבוליביה

מעבר גבול מארגנטינה לבוליביה:

 

מעבר גבול לה קיאקה (La Quiaca)- וייאסון ((Villazon

מעבר גבול שמקשר בין איזור חוחוי (Jujuy) וסלטה (Salta) שבארגנטינה, לאיזור טופיזה (Tupiza) ואויוני (Uyuni) בבוליביה. מכיוון ארגנטינה אפשר לעלות על אוטובוס מחוחוי (4 שעות לגבול) או סלטה (8 שעות לגבול) אל עיירת הגבול הארגנטינאית לה קיאקה, לאחר החתמת דרכונים וחציית הגבול ברגל, מגיעים לעיירת הגבול הבוליביאנית ויאסון, מכאן יש אוטובוסים לטופיזה ופוטוסי, או רכבת לטופיזה ואויוני שממשיכה עד לה פאז- הכרטיסים לרכבת נחטפים מהר, והיא יוצאת ארבע פעמים בשבוע.

שימו לב לחפצים שלכם, ויאסון היא אחת הערים הפחות בטיחותיות בבוליביה, וגם משעממת. עדיף לקנות כרטיסים לרכבת בויאסון, ולהמתין לה בצד הארגנטינאי, או להתארגן על כרטיסים מראש, ולתאם את ההגעה לגבול עם זמני יציאת הרכבת.

 

 

מעברי גבול יבשתיים מברזיל לבוליביה

בכדי לעבור את הגבול בין ברזיל לבוליביה (או להיפך) יש שלושה מיקומים בהם אפשר לחצות אותו, נקדים ונציין שמעברי הגבול בין שתי המדינות לא אופטימאליים, אבל אם זה המסלול וצריך לעבור, הנה קצת מידע שיוכל לעזור לכם.

 

קורומבה (Corumba) – קיחארו (Kijaro)

מבין שלושת הגבולות, זהו הגבול הכי פחות סימפטי. האזור עצמו בעבר היה ידוע בשחיתות הקיימת בו, במשלוחי הסמים אשר היו עוברים דרך הגבול. כיום ישנה רגיעה, אז אפשר לנשום עמוק ולא להילחץ. יחד עם זאת, אנחנו ממליצים לשהות באזור הגבול כמה שפחות, אם תהיה לכם את האפשרות לחצות את הגבול בשעות הבוקר ובכך להימנע מלינה בעיירות הגבול, עדיף. באזור היו מקרים רבים של גניבות ושדידות.

 

דרכי הגעה

מכיוון ברזיל- מרבית המטיילים אשר בוחרים לעבור את הגבול בין ברזיל לבוליביה ובוחרים במעבר זה מגיעים לקאמפו גראנג'י (Campo Grande), משם יוצאים אל הביצות בפאנטאנל (Pantanal) ממשיכים אל העיר בוניטו (Bonito), חוצים את הגבול במעבר, לא לפני שמחתימים את הדרכון בתחנה המרכזית שם יושבת ביקורת הגבולות הברזילאית (פתוחים מ- 8:00- 18:00 עם הפסקת צהריים בין 12:00ל- 14:00) ולוקחים רכבת מבוליביה אל העיר סנטה קרוז.

 

מכיוון בוליביה- ניתן לעשות את אותו המסלול, אך בכיוון הפוך. לסנטה קרוז (Santa Cruz)לוקחים רכבת לקיחארו, מחתימים את הדרכון (במעבר גבול עצמו) ומשם חוצים את הגבול. שימו לב כי יש להגיע אל המעבר עד 17:00. במידה ותגיעו מאוחר יותר תאלצו להחתים את הדרכון ביום למחרת בסנטה קרוז ולשלם קנס נכבד של כ-50 בוליביאן.

 

רכבת בקיחארו: נזהיר מראש שהנסיעה לא אידיאלית.. הקרונות ישנים, צורת הבלימה של הרכבת אינה כוללת בלימת זעזועים בין קרון לקרון.. למי ששמע אף מכונה בשם "רכבת המוות", אך זהו רק כינוי. תוכלו לנסוע במחלקה ראשונה, שנייה ומי שממש רוצה לחסוך בכסף יכול לנסוע במעין רכבת משא יחד עם עופות. מאד לא מומלץ... בכדי להגיע אל תחנת הרכבת יש לקחת מונית ממעבר הגבול. המחיר אמור לנוע בין 20-25 בוליביאן.

 

מחירי נסיעה:
מחלקה ראשונה (אוכל ומזגן): כ- 25 דולר לסמי קאמה, 30-35 דולר לקאמה.

מחלקה שניה (מזגן): כ-17-20 דולר סמי קאמה.

הרכבת הלא מומלצת (לא נמנע ממכם את המידע)- 15 דולר, הנסיעה נמשכת כ-20 שעות.

 

ימי נסיעה:
מכיוון סנטה קרוז- לקיחארו: ג', ה', שבת              

מכיוון קיחארו לסנטה קרוס: ב', ד', ו'

 

 

ברזיליה (Brasileia) – קוביחה (Cubeja)

מעבר הגבול לרוצים לחצות את הגבול צפונה לכיוון בוליביה או להדרים לברזיל. המעבר מפריד בין מערב ברזיל לצפון בוליביה בין ברזיליה וקוביחה שהן שתי עיירות שלא כל כך רחוקות אחת מהשניה, אך יחד עם זאת בכדי לעבור אותן יש לעבור דרך חתחתים.. נציין מראש כי הדרך לא פשוטה, הכבישים הם כבישי עפר משובשים. אז אם אתם סובלים מבחילות בנסיעות, קחו את זה בחשבון.

 

דרכי הגעה

מכיוון ברזיל- בכדי להגיע לברזיליה צריך לעבוד דרך ים ויבשה.. ממנאוס (Manaus) בברזיל לוקחים שיט הנמשך כ-4 ימים לעיר פורטו וליו (Porto Velho), משם יש לקחת קו אוטובוס הנוסע אל היעד ריו בראנקו (Rio Branco) (משך הנסיעה ינוע בין 7-8 שעות) ומשם תוכלו לקחת אוטובוס המגיע אל עיירת הגבול ולחצות אותו (עוד כ-4 שעות) ולהגיע אל קוביחה. תשמחו לגלות כי היציאה מן העיר תהיה פשוטה יותר, תוכלו למצוא אוטובוסים שונים ליעדים שונים.

 

מכיוון בוליביה- אם אתם מגיעים מכיוון בוליביה, כל שעליכם לעשות הוא להגיע אל עיירת הגבול קוביחה, כאמור, ניתן להגיע מיעדים שונים, לחצות את הגבול ולהמשיך במסלול היעדים שציינו בברזיל.

 

 

קאסריש (Cacres)- סאן מטיאס (San Matias)

כפי שכבר ציינו אף אחד ממעברי הגבול בין ברזיל לבוליביה לא אופטימאליים, גם מעבר זה ממוקם בין שתי ערים דיי נידחות. קאסריש במערב ברזיל, עיירה קטנה אם אפשר לוותר על הלילה שם.. מומלץ, לבין סאן מטיאס כפר קטן ויותר ידידותי אשר נמצאת בצפון מזרח בוליביה.

 

החתמת דרכונים: שימו לב כי מעבר הגבול דיי שומם. לא תמצאו שם עמדה מסודרת להחתמת דרכונים, כך שבצד הברזילאי תצטרכו להגיע אל תחנת המשטרה (Policia Federa) באסריש או קויאבה (Cuiaba) (מרחק הליכה מהנמל, אין טעם לקחת מונית) ובצד הבוליביאני במשרד ההגירה בסן מטיאס, חפשו את השלט Migracionesובקשו אשרת שהייה ל-90 יום..

 

דרכי הגעה
מכייון ברזיל- בכדי להגיע לקאסריש הדרך הטובה ביותר תהיה להגיע לעיר קויאבה (בסיס יציאה לפאנטאנל), אך ניתן גם להגיע מיעדים שונים נוספים (אך משם ההגעה תהיה לטרמינל הבינעירוני מחוץ לעיר, דבר אשר יצריך מעבר בין אוטובוסים עירונים נוספים) ומשם לקחת אוטובוס אל עיירת הגבול המדוברת.

שם ניתן לחצות את הגבול באוטובוס אשר נוסע לסאן מטיאס וממשיך עד סנטה קרוס (משך נסיעה כ-20 שעות).

כמו כן ניתן אף להגיע במוניות (10-15 ריאל) או מוטו-טקסי (5-7 ריאל)

 

מכיוון בוליביה- הדרך דומה למדי, מגיעים מכיוון סנטה קרוס אל עיירת הגבול הבוליביאנית סאן מטיאס וחוצים את הגבול לקאסריש הברזילאית.

 

טיפ קטן שרלוונטי לכל הגבולות
אם אתם עוברים את הגבול בין בוליביה לברזיל ביום ראשון, יש סבירות גבוהה כי משרדי החלפנות יהיו סגורים, לכן מומלץ להחליף בוליביאנים לריאלים מראש. כמו כן, אם אתם מתכננים להחליף דולרים לכסף מקומי, בבוליביה, זה המקום! העמלה תהיה הרבה הרבה יותר נמוכה משאר המדינות.