עוד על פנום פן

הגעה מהאמפי למומבי

איזון תחבורה יש מהאמפי לממובאי?

מרכז רוחני בתאילנד

האם מישהו מכיר או יןדע על מרכז רוחני כלשהו ...

הגעה להאמפי

כיצד ניתן להגיע ממוביי? כיצד ניתן להגיע ...

פנום פן

פנום פן, קמבודיה

פנום פן (Phonm Penh) היא בירת קמבודיה ומשלבת אטרקציות דתיות מרתקות לצד אתרים היסטוריים, המזכירים למבקרים בה את עברה העקוב מדם של המדינה. מטיילים הנוחתים בעיר לראשונה מדווחים על שוק קל, שכן המקום שונה מאוד מתאילנד ממנה מגיעים בדרך כלל. עם זאת, הקסם הרב של קמבודיה מתגלה מהר מאוד וצפו להתאהבות קשה במדינה המתוקה והמחוייכת אשר כחמישית (!!!) מאוכלוסייתה הושמדה בתקופת שלטון החמר רוז'.

 

קצת הסטוריה של פנום פן

לפי האגדה, העיר נקראת "פנום פן", על שמה של אשת ח'מר עשירה אשר נקראה, Penh אשר הלכה יום אחד, בשנת 1372, לדוג בנהר המקונג, והעלתה בחכתה ארבעה פסלי בודהה אותם הציבה במקדש אשר בנתה לכבודם על גבעה ששכנה לגדות נהר המקונג. המילה גבעה בקמרית, שפתם של המקומיים, היא Phonm, ומכאן שמה של העיר Phnom Penh. פנום פן נמצאת בתהליך של התפתחות מואצת, לאחר שנים רבות של לחימה באזור. בתקופת מלחמת וייטנאם התקיפה ארה"ב את העיר בהפצצה אווירית, ומאוחר יותר, בשנות השבעים היו תושבי המדינה כולה קורבן למעשי טבח ומשטר רודני שהנהיגה מפלגת החמר רוז' בין השנים 1974 עד 1979. ההערכות הן כי בין השנים הללו נרצחו בקמבודיה מעל ל-1.7 מליון איש.


פנום פן של היום
כיום, תוכלו למצוא בפנום פן אוכלוסיה מדהימה, אטרקציות תיירותיות רבות, וחיי לילה עשירים. מתחם התרמילאים של פנום פן נמצא ב"לייק סייד" (Lake Side), בו תמצאו גסטהאוסים ברמות שונות, המתאימים לתקציבים מגוונים, חבר'ה צעירים מכל העולם, אוכל טוב ואלכוהול מצוין המוגש במקומות בילוי ליליים ותוססים. פנום פן ממוקמת במקום בו מתמזגים שלושה נהרות גדולים הנקראים לפי המקומיים Chaktomuk (ארבע הפנים) אוQuatre Bras (ארבעת הזרועות) המהווים שלוחות של נהר המקונג המתמזג עם נהר ה-Tonle Sap. למרות האלימות ששררה באזור, פנום פן היא עדין עיר ייחודית וניתן להרגיש בה את קבלת הפנים הקמבודית המסורתית והנעימה. בנוסף, תיתקלו בעיר במאכלים מיוחדים ולעיתים אף מוזרים למדי, כמו ג'וקים, חיפושיות, עכבישים ושאר חרקים לצד ירקות ומאכלים נוספים שינעמו יותר לחיכו של המטייל המערבי.

 

בעיר ישנם מספר אתרים בעלי היסטוריה עתיקת שנים אשר נותנים למטיילים הצצה על תרבותה ועברה של קמבודיה, כגון ארמון המלך (The Royal palace) המרשים ופגודת הכסף (The Silver Pagoda) המהודרת וכן מבנים אשר שימשו בעבר כחדרי עינוים של משטר החמר- רוז', בית הכלא ושדות הקטל. בנוסף לכך תוכלו להבחין בבנייה הקולוניאליסטית בעיר וזאת מכיוון שהצרפתים שלטו בקמבודיה במשך כ-90 שנה. יש לציין כי פנום פן הקמבודית של היום היא עיר קסומה ונעימה ותושביה חייכניים, נעימי הליכות ושמחים.