קייפ ריאנגה

קייפ ריאנגה,  ניו זילנד

בקצהו של ניינטי מייל ביץ', נמצא קייפ ריאנגה (Cape Rianga) מי שזכה לכינוי "הנקודה הצפונית ביותר בניו זילנד". בנקודה זו, נמצא מגדלור יפהפה ומתחתיו תצפית מדהימה על החיבור בין הים הטזמני לאוקיאנוס הפסיפי. המאורים מאמינים בקדושתו של המקום, המהווה את המעבר של הנשמות לעולם הבא. האטרקציה היחידה בקייפ ריאנגה הינו המגדלור והתצפית שתחתיו. עם זאת, זהו מקום יפהפה וייחודי במינו, הנעשה לרוב כחלק מטיול בחלקה הצפוני ביותר של ניו-זילנד ולא כדאי לפספס אותו. חשוב לציין כי קייפ ריאנגה, על אף הכינוי שלה, אינה הנקודה הצפונית ביותר, שכן זו קיימת כ-30 ק"מ צפונית-מזרחית ממנה -  North Cape's Surville Cliff.
 

המגדלור הניצב בראש התצפית נבנה לראשונה ב-Motuopao Island, וב-1941 הועבר לקייפ ריאנגה. המגדלור, העובד בצורה סולארית, מופעל אוטומאטית מוולינגטון וזורק אור למרחק של 49 ק"מ לתוך הים. לצידו ניתן לראות את שלט הדרכים העולמי, המראה את המרחקים מנקודה זו לערים "קרובות" בעולם. אחד הדברים המדהימים בקייפ הוא החיבור בין הים הטזמני במערב והאוקיאנוס הפסיפיק במזרח. שימו לב לשינוי בתנועה ובצבע הגלים ובמיוחד להתנפצויות משני הכיוונים, ביום סוער.
 

משמעות השם המאורי "Reinga" היא - under world, שכן לפי האמונה המאורית, יורדות הנשמות לעץ הנמצא על רצועת החוף מתחת לתצפית ודרכו עוברות לעולם הבא. יש לזכור כי כל שטח הקיייפ וסביבתו קדושים למאורים, בהתאם לכך יש לכבד את המקום, לא לאכול בתצפית עצמה וכמובן לא לטפס בדרכים שונות או לרדת בכלל מהשביל עצמו. הביקור בקייפ ריאנגה נעשה לרוב כחלק מטיול מאורגן לצפון, העובר דרך Ninety Mile Beach ואתרים נוספים. כיוון שהנסיעה על החוף הנה ברכב שטח ובהתאם להוראות הבטיחות מומלץ להגיע אליו בסיור ולכן לשלב בו את הקייפ ולא לעשותו עצמאית.
 

טיפים קטנים לאטרקציות קטנות...

ליד המגדלור תמצאו את תיבת הדואר הצפונית בניו-זילנד. ניתן כמובן לשלוח ממנה מכתבים, אולם צריך לזכור לשים בולים טרם ההגעה. מקבל המכתב ימצא עליה חותמת מיוחדת של קייפ ריאנגה. איסוף צדפות על החוף הוא פעילות מוכרת של המקומיים. בזמן השפל צצות אלה על פני החוף וניתן לאסוף אותן בקלות רבה. אם במקרה אתם נמצאים באזור בסוף פברואר, בררו על תחרות הדייג השנתית המתקיימת בחוף. תחרות זו נערכת חמישה ימים, במהלכה מנסים חובבי הדיג את כוחם בתפיסת הדג הגדול ביותר.