עוד על טסאגנור (אנשי האיילים)

הגעה מהאמפי למומבי

איזון תחבורה יש מהאמפי לממובאי?

מרכז רוחני בתאילנד

האם מישהו מכיר או יןדע על מרכז רוחני כלשהו ...

הגעה להאמפי

כיצד ניתן להגיע ממוביי? כיצד ניתן להגיע ...

טסאגנור (אנשי האיילים)

טסאגנור (Tsagaannuur) היא הנקודה האחרונה ממנה יוצאים למפגש עם אנשי האיילים. במקום מספר חנויות קטנות להצטיידות אחרונה, ואנשים חמים (סך הכל 1,320 תושבים) שניתן להיעזר בהם בחיפוש אחרי אנשי האיילים. ניתן לישון עם אחת המשפחות המקומיות תמורת תשלום סמלי, או במלון תייגה (Taiga Hotel) הבינוני ביותר תמורת 6000 טוגרוג ללילה. כמובן שקמפינג זו אפשרות לא מבוטלת, אך שוב יש לזכור שהמקום שורץ יתושים. טסאגנור ממוקם כ-40 ק"מ מהכפר רנצ'ינלחומב, מה שאומר כיומיים של הליכה או של רכיבה על סוסים.

על אנשי הטסאטאן (אנשי האיילים)
אנשי האיילים (Reindeer People), המכונים בפי המקומיים אנשי הטסאטאן, שייכים לשבט הדוחא (Dukha), ושוכנים מאחורי אזור הררי קסום המהווה חלק מדרחאד דיפרשן (Darkhad Depression), שבחלקו צומחים יערות עבותים, ואשר בו פזורים כ-300 אגמים שבעבר הרחוק היו מאוחדים לאגם קרחוני אחד ענק (בגודל של אגם חובסגול). רוב השנים נשמר אזור זה כמעט בבידוד מוחלט מהעולם החיצון, עקב הריחוק הגיאוגרפי שלו ובעיקר בשל התנאים הקשים השוררים בו ובדרך ההגעה אליו, אך בשנים האחרונות מתחילים לטפטף למקום יותר ויותר מטיילים, רובם ככולם תרמילאים. אנשי האיילים הינם עובדי אלילים מובהקים, אשר מצליחים לשמור על אורח חייהם המסורתי והייחודי. כל הישרדותם מושתתת על עדרי האיילים אותם הם מגדלים ומאלפים חלקית. הם מפיקים מהאיילים מזון (חלב, גבינות ולעיתים בשר), ביגוד (מהעור), כלי חיתוך ופיסול (מהקרניים והעצמות), ואף משתמשים בהם ככלי תחבורה בעת הנדידה אחר חיפוש שטחי מרעה חדשים. אנשי האיילים אינם גרים בגר (אוהל מונגולי מסורתי), אלה באוהלים דמויי טיפ (אוהל אינדיאני) העשויים מעור. הם אינם עוזבים את אזור דרחאד דיפרשן (חוץ ממשפחה ממוסחרת אחת שגרה ליד אגם חובסגול עם האיילים ומרוויחה כסף מתיירים סקרנים), למעט מקרים נדירים של ירידה לקטגל שם הם מוכרים סחורה ייחודית לצורכי התפרנסות. 

פרמיט
כדי להיכנס לאזור בו גדלים אנשי האיילים יש צורך באישור מיוחד, אותו ניתן להשיג באולאן בטאר. את האישור יש להחתים במורון (Moron) ובטסאגנור (TsagaanNuur) ורק אז הוא נכנס לתוקף. רצוי מאוד להיות בקשר עם הרשויות באולאן בטאר (reindeer@hovsgol.org) לפני ההגעה לדרחאד דיפרשן, הם יכוונו אתכם לתקופה טובה להגעה ואולי אף יבקשו מכם להעביר ציוד לאנשים המתגוררים באזור, דבר שיכול להועיל להם רבות, ולשפר את קבלת הפנים ואיכות האירוח אותו אתם צפויים לקבל. מחיר הפרמיט: 1000 טוגרוג. מדריכי טיולים פרטיים בכל הגסטהאוסים המרכזיים בעיירה קטגל ניתן לקבל שירות הכולל מדריכים מנוסים שישמחו לצאת איתכם למסע לכיוון אנשי הטסאטאן.
טומה: ישנו גסטהאוס משפחתי בטסאגנור שלאישה המנהלת אותו קוראים טומה (Tome). היא דוברת אנגלית ועוזרת בסידור הפרמיט הסופי הנחוץ לביקור אנשי האיילים (עולה 12.5 טוגרוג). יכולה גם לארגן סוסים להשכרה, ואף להצטרף למסע כמדריכה.