עוד על לאוס

הגעה מהאמפי למומבי

איזון תחבורה יש מהאמפי לממובאי?

מרכז רוחני בתאילנד

האם מישהו מכיר או יןדע על מרכז רוחני כלשהו ...

הגעה להאמפי

כיצד ניתן להגיע ממוביי? כיצד ניתן להגיע ...

לאוס - תחבורה בלאוס

התחבורה בלאוס איננה עניין מסובך ולאחרונה החלו לשפץ ולהרחיב כבישים רבים ולפתח כמה כבישים ראשיים מרכזיים. את רוב המעברים בין האתרים השונים ברחבי לאוס עושים מרבית התיירים באמצעות אוטובוסי תיירים.

 

אוטובוסים לתיירים

זוהי האפשרות הנוחה והמקובלת ביותר בלאוס לעבור בין אתרי התיירות. בכל מוקד תיירות בלאוס יש סוכנות נסיעות אשר ממנה תוכלו להזמין כרטיסים, לא יקרים במיוחד, לאוטובוס תיירים שיוביל אתכם לאתר התיירות הבא אותו תרצו לבקר. בגלל שהנסיעות באוטובוסים אלו מתרחשות בלילה לא תוכלו ליהנות מהנוף היפה של לאוס   אבל תוכלו להעביר את הנסיעה בשינה טובה וכמו כן לחסוך את מחירר הגסט האוס לאותו לילה...

 

אוטובוסים מקומיים

הנסיעות באוטובוסים המקומיים זולות באופן משמעותי מבאלו המיועדים אבל מאוד לא נוחים (כסאות עץ עם משענת בעלת זווית ישרה...) ומאוד מתישים. למרות זאת מומלץ להתנסות לפחות פעם אחת בנסיעה באוטובוס מקומי, עדיף לנסיעה קצרה, ולחוות קצת את חיי היום יום של האוכלוסיה המקומית. אל תתפלאו אם יעלו לאוטובוסים נוסעים עם חבילות חציר או כלובים עם תרנגולות חיות.  

 

טיסות

ישנם שני נמלי תעופה פעילים בלאוס, האחד נמצא בעיר הבירה ויאנטיין (Vientiane)והשני בעיר הצפונית המפורסמת לואנג פראבנג. גם בואנג ויאנג יש שדה תעופה מינימליסטי, מן מנחת הזוי שכזה, אך אין אליו טיסות סדירות. אם אתם לא קצרים בכסף תוכלו לעשות את המעבר בין שתי ערים אלו באמצעות טיסה שתעלה לכם בסביבות 55 דולר. אם אתם לא קצרים בזמן אז מומלץ לוותר על הטיסה הזו ולנסוע באוטובוס את המרחק בין שתי הערים ובדרך לעצור בעיירה התיירותית והאטרקטיבית ואנג ויאנג ((vang vieng.

 

שייט

נהר המקונג הענקי שחוצה את כל דרום מזרח אסיה עובר לכל אורכה של לאוס ומשמש כנתיב תחבורה לכל דבר. מומלץ לפחות פעם אחת להשתמש בשירותי השייט שהמקומיים מציעים כדי לעבור ממקום למקום. זוהי בוודאי לא תהיה הדרך היעילה ביותר או הנוחה ביותר לעשות את הדרך אבל תוכלו להיות בטוחים שתרוויחו חוויה מיוחדת ונוף נפלא. שייט מומלץ ופופולארי בקרב תיירי לאוס   הוא השייט בין לואנג פראבנג  ((Luang Prabangלעיר הוי קסאי(Huay xai)  שעל גבול תאילנד או להיפך. 

 

הגעה ועזיבה
ללאוס גבולות משותפים עם תאילנד, סין, וייטנאם וקמבודיה ובעקרון אפשר להגיע אליה מכל אחת משכנותיה.

 

טיסה

יש שני שדות תעופה בלאוס   – האחד נמצא בעיר הבירה ויאנטיין (Vientiane)והשני נמצא בצפון המדינה בעיר לואנג פראבנג , שמהווה מוקד עניין ומושכת תיירים רבים. חברות התעופה שמפעילות קו לשדות התעופה הללו הם חברות התעופה של לאוס   עצמה ושל חלק משכנותיה. זו הסיבה שכדי להגיע ללאוס   בטיסה תאלצו קודם להגיע לתאילנד, קמבודיה או וייטנאם.

 

רכבת

כיום אין מסילה החוצה את גבול לאוס שדרכה אפשר להיכנס למדינה,אולם לפי התכנון, מסילת הרכבת התאילנדית שמגיעה כרגע עד לעיר נונג קהאי (Nong Khai)  שנמצאת מעברו התאילנדי של נהר המקונג ממש לא רחוק מויאנטיין (Vientiane), אמורה להגיע בשנת 2009 (זמן משוער) עד לעיר הבירה של לאוס . כשיפתח קו רכבת זה, סביר להניח שתהיה אפשרות מצוינת של נסיעה נוחה ברכבת מבנגקוק ועד ל ויאנטיין (Vientiane).

 

 

אוטובוס

הדרך הפשוטה ביותר להגיע ללאוס   מהארץ היא להגיע בטיסה מישראל לנמל התעופה של בנגקוק. כדאי להתאושש לילה אחד או לפחות כמה שעות בבירת תאילנד ואז לעלות על אחד מעשרות האוטובוסים שמציעים סוכנויות הנסיעות הרבות. הנסיעות ללאוס   באוטובוסים הן נסיעות לילה ארוכות ומעט מפרכות. האוטובוסים יוצאים מבנגקוק בשעות הערב ומגיע בבוקר לגבול בין המדינות. תהליך מעבר הגבול אמור לארוך כ 5 דקות באופן תיארותי אלא שבפרקטיקה הוא נמרח על שעה שלמה. מכאן ממשיך האוטובוס עוד כשעה נסיעה עד לבירת לאוס ויאנטיין (Vientiane).כבר בתאילנד אפשר לקנות כרטיס  לעיירה התיירותית ואנג ויאנג ((vang vieng.  (ארבע שעות מויאנטיין(. מחיר: בסביבות 600 באהט (70 שקל)

 

שייט בנהר המקונג

דרך מאוד מומלצת לחזור מלאוס לתאילנד היא בשייט על  Slow boat– סירה איטית בנהר המקונג שיוצאת מהעיר לואנג פראבנג  ((Luang Prabangומגיעה עד לעיירת הגבול צ'אנג קונג  (Chiang kong).

 

הדרך למעבר הגבול:

במהלך המסע המפרך אך חוויתי מאוד, תשוטו במשך יומיים על סירת עץ יחד עם עוד 10-15 תיירים צפונה על המקונג, שמונה שעות שייט ביום. בלילה שבין שני ימי השיוט תעשו עצירה בכפר לאווי קטנטן שהתפתח מבחינה תיירותי רק בזכות העצירות של סירות תיירים אלו, בכפר תוכל ולמצוא גסט האוסים רבים ומסעדות. הקפידו להביא איתכם אוכל בבוקר של כל יום שיוט. בצהרי היום השני תגיעו להוי קסאי(Huay xai)  עיירת הגבול מהצד של לאוס.חמש עשרה דקות הליכה או נסיעה של שלוש דקות בטוק טוק תוביל אתכם למעבר הגבול שנמצא במרחק של שני קילומטרים מהרציף בו תרדו מהסירה.

 

מעבר הגבול:

סירה תיקח ותכם לעברו השני של נהר המקונג אל הצד התאילנדי של מעבר הגבול –  העיר צ'אנג קונג  (Chiang kong)שם תקבלו ויזה אוטומטית לחודש נוסף. מעבר גבול זה נמצא בצפון תאילנד ובמרחק שעתיים מהעיר הגדולה צ'אנג ראי .(Chiang rai)  דרך חזרה זו הינה ארוכה, יקרה ומסורבלת יותר אבל חוויתית ומעניינת בהרבה, ותספק לכם אפשרות לראות את לאוס, על כפריה אנשיה ונופיה, מזווית מיוחדת מאוד. קיימת גם אפשרות של שיוט בסירה מהירה שיוצאת מלואנג פראבנג ומגיעה למעבר הגבול צ'אנג קונג  (Chiang kong) באותו היום, אבל אפשרות זו ידועה כמסוכנת ודווחו מספר מקרים של התהפכות סירות אלו בנהר.
 

זמן הגעה: מסלול של יומיים ואולי אפילו שלושה במידה ולא תספיקו להגיע לפני השעה ארבע אחרי הצהרים לגבול צ'אנג קונג   (Chiang kong). במקרה כזה תצטרכו לישון לילה בעירת הגבול ולחצות לצד התאילנדי בבוקר.מחיר השיוט: 200,000 קיפ  (20 דולר).