עוד על ג'מייקה

תחבורה לוארדרו משדה התעופה

בס"ד כמה עולה מונית מנמל תעופה בהוואנה ...

מונית בין שדה התעופה בהוואנה לוארדרו

בס"ד כמה צריך לעלות מונית בין נמל התעופה ...

ג'מייקה - הגעה לג'מייקה

ג'מייקה נהנית מהשירותים האוויריים הטובים באיים הקאריביים, ולה שני נמלי תעופה בינלאומיים--אחד מהם בעיר הבירה, קינגסטון ((Norman Manley Airport, והשני שוכן בעיר מונטגו-ביי (Donald Sangster International Airport). רוב תיירי החוץ נוחתים דווקא בשדה התעופה סאנגסטר של מונטגו-ביי, בהיותה יעד התיירות מספר אחת של ג'מייקה!

אין אפשרות לטוס ישירות מישראל לג'מייקה, ועל-מנת להגיע אליה מישראל, יש צורך בטיסה מקשרת ליעד אירופאי המוציא טיסות לג'מייקה (לרוב לונדון או ערים בגרמניה) או להגיע דרך ארה"ב (לרוב מיאמי או ניו-יורק). המגיעים בטיסה יחוייבו במס נמל בסך 30$US לערך. מאחר וג'מייקה נמצאת על מסלול השייט הקבוע של בעלי היאכטות, ניתן גם בקלות להגיע אליה מצפון-אמריקה או מאיים קאריביים סמוכים בדרך הים

 

אתר שדה התעופה בקינגסטון: www.manley-airport.com.jm
אתר שדה התעופה במונטגו-ביי: www.mbjairport.com

 
 

תחבורה פנימית  בג'מייקה
 

טיסות-פנים

חברות התעופה "אייר ג'מייקה אקספרס" (Air Jamaica Express) ו-"טים-אייר" (TimAir) מפעילות טיסות פנימיות בין יעדים מרכזיים בג'מייקה- מונטגו-ביי, קינגסטון, נגריל, אוצ'ו ריוס ופורט אנטוניו.
 

אוטובוס

לג'מייקה מערכת אוטובוסים מקיפה ורחבה, אך עם זאת, כיאוטית לחלוטין- החל בעובדה שהמושג "לוח-זמני-נסיעות" הוא מושג נזיל עד לא קיים, וכלה בעובדה שאף אוטובוס לא עוזב את תחנת המוצא עד שהוא מתמלא לחלוטין (וההגדרה למלא היא בהכרח צפוף עד כדי שמספר הנוסעים העומדים עולה על מספר הנוסעים היושבים) וכל זה- ללא מיזוג אוויר. מה שבכל זאת אפשר לומר לזכותה של מערכת האוטובוסים הוא שלמרות היותה מסורבלת ובעייתית, היא עדיין מאפשרת להגיע פחות או יותר לכל יעד במדינה במחירים בהחלט סבירים, ובדרך מאפשרת גם להתחכך (במלוא מובן המילה) באוכלוסיה המקומית.


מוניות-שירות (Route-taxis)
בנוסף לקווי האוטובוסים הבינעירוניים, ישנן גם מוניות משותפות, המפעילות את אותן קווים ויכולות לקחת אתכם מעיר לעיר, אלא שאין להן כל יתרון על פני האוטובוסים- לרוב גם הן יהיו צפופות ומחניקות.


השכרת רכב בג'מייקה

תיירים רבים מעדיפים להשכיר רכב דרך אחת מסוכנויות ההשכרה בערים הגדולות ולהתנייד באמצעותו ברחבי ג'מייקה. אם גם אתם מתכננים לעשות זאת, כדאי שתדעו כמה דברים:
 

1. את הטיפ הזה כדאי לזכור: בג'מייקה נוהגים בנתיב השמאלי של הכביש!
 

2. תנאי הדרך במדינה משתנים מאיזור לאיזור, כשהסטנדרטים נעים בין כבישים מצוינים ובטוחים לנסיעה לבין ספק כבישים-ספק שבילים רצופי מכשולים ובורות.
 

3. גם הטמפרמנט של הנהג הג'מייקני הממוצע נע על הגבול שבין סתם חוסר סבלנות לבין נטיות התאבדות של ממש. עדיף לא להתעסק איתם, ומראש לא להיקלע לסכסוך פוטנציאלי בכביש. אתם, מצידכם, סעו לאט ורגוע, שמרו על פרופיל נמוך ותנו לכל העצבניים שצופרים לכם לעקוף אתכם.
 

4. נהיגה מחוץ לעיר בשעות החשכה אינה מומלצת ואף מסוכנת.
 

5. הצטיידו במפה טובה ובהרבה נכונות לשאול. כשאתם שואלים עוברי-אורח שאלות של אוריינטציה, תמיד תשאלו יותר מאדם אחד, ולכו על התשובה ש"זכתה" הכי הרבה פעמים עם סטיית התקן הקטנה ביותר, והמשיכו לשאול שוב לאורך הדרך... המעוניינים להשכיר רכב יוכלו למצוא סניפים של חברת ההשכרה Island Rental Carsבשדה התעופה בקינגסטון, בדאונטאון קינגסטון ובערים אוצ'ו ריוס ומונטגו-ביי.
 

אופניים

מעטים הם הג'מייקנים שיש להם אופניים, לכן אמצעי התחבורה הזה אינו פופולרי בקרב המקומיים, אך זוהי אופציה טובה לתיירים על מנת להתנייד בתוך הערים, וברוב יעדי התיירות במדינה תוכלו למצוא סוכנויות המשכירות אותם.


מרחקי נסיעה

גודלה הזעיר של ג'מייקה מוביל למסקנה המתבקשת שמרחקי הנסיעה בין היעדים השונים בה יהיו קצרים. בפועל, היעדים אמנם קרובים זה לזה, אך משך הנסיעה עלול להימשך זמן ארוך מהצפוי בשל תנאי הדרך. למשל, המרחק בין קינגסטון לפורט אנטוניו אינו רב והן נחשבות לערים שכנות, אך הנסיעה אורכת קרוב לשעתיים וחצי! על מנת להגיע מקינגסטון למונטגו-ביי יידרשו לכם 4.5 עד 5 שעות נסיעה.