עוד על צ'ילה

טיול ג’יפים בברילוצה

איך יוצרים קשר עם ראול לגבי טיול ג’יפים?

סמאיפטה

מישהו מכיר את Sukhiwat- Vihara ...

אוטובוס שינה

אשמח לדעת האם ומה התנאים הנדרשים לנסיעה ...

צ'ילה - מעברי גבול בצ'ילה

הזיגזוג המפורסם בין ארגנטינה לצ'ילה – לפניכם מעברי הגבול בין שתי המדינות

רוב מעברי הגבול של צ'ילה וארגנטינה נמצאים באנדים, שאר המעברים נמצאים באיזור הדרום: פטגוניה וטיירה דל פואגו. בחורף, נסגרים בעיקר המעברים הקיצוניים מדרום ומצפון בגלל קשיי מזג האויר. במעברים הראשיים יותר במרכז, ואיזור האגמים, רוב הגבולות פתוחים כל השנה, אבל תמיד יש סיכוי שיסגרו זמנית בגלל חסימת שלגים, או תקלה אחרת.

באופן כללי המעברים שבאיזור דרום פטגוניה קלים למדי, עם שירותי אוטובוסים תכופים מצד לצד. בתקופת הקיץ יש באיזור הרבה מטיילים, והאוטובוסים מתמלאים מהר.
 

נקודה חשובה למי ששוכר רכב, הכבישים בצד הארגנטינאי לרוב נוחים וסלולים, ובצד הצ'יליאני קשים יותר למעבר. בכניסה לצ'ילה יש הקפדה יתרה על הנושא של העברת אוכל ואספקה לתוך צ'ילה, לא ניתן להעביר אוכל מסוג שהוא, או ג'ריקנים של דלק.

ההקפדה היא עד רמה של חיטוט בתיקים, ברכב, ובדיקה במכונות רנטגן. מאחר והדלק בצ'ילה הרבה יותר יקר מבארגנטינה, כדאי לפני כל מעבר גבול לצ'ילה למלא דלק. שימו לב , בחלק ממעברי הגבול, כדאי לוודא מראש את מיקום משרד ההגירה והחתמת הדרכונים, בחלק מהגבולות נקודות החתמת הדרכונים נמצאות בעיירות ששוכנות במרחק של עשרות ק"מ ממעבר הגבול עצמו, מי שיגיע לגבול בלי החותמת יצטרך לחזור אחורה.

כדאי לשים לב גם  לשעות פתיחה וסגירה של הגבולות. גבול סגור אומר חזרה לעיירה האחרונה, או לינה בשטח הפתוח באוהל...

 

 

מעבר גבול פסו חאמה (Paso Jama)

מעבר גבול צפוני בהרי האנדים, המשמש למעבר בעיקר לאלה המסיימים את מסלול הסלאר בסן פדרו דה אטקמה שבצ'ילה, ומעוניינים לעבור לאיזור סלטה(Salta) וחוחוי (Jujuy) שבצפון ארגנטינה. האיזור נמצא בגובה של כ- 3000 מטר, עם נוף מדברי בצד הצ'יליאני, והרים ומישורי מלח בצד הארגנטינאי. בצד הצ'יליאני החתמת הדרכון נעשית בסן פדרו הרחוקה כ- 160 ק"מ מהגבול.

בצד הארגנטינאי החתמת הדרכון נעשית בכפר קטן בשם סאסקס - Susques. העיירה הראשונה אליה מגיעים אחרי הגבול, היא חוחוי שנמצאת כ- שעה וחצי מסלטה. מעבר זה פתוח כל השנה.
 

תחבורה: אוטובוסים יוצאים מסן פדרו בצ'ילה לחוחוי, וסלטה בארגנטינה. האוטובוסים יוצאים כל כמה ימים, ובקיץ כדאי לשריין מקום מראש. מהצד הארגנטינאי יוצאים אוטובוסים תכופים יותר מאשר מהצד הצ'יליאני. לא מומלץ לעשות את המעבר בטרמפים, ההיצע דליל ביותר.

 

 

מעבר גבול ליברטדורס - Paso Libertadores

מעבר גבול הררי, באנדים. זהו אחד המעברים הראשיים והעמוסים ביותר בין צ'ילה וארגנטינה. המעבר מקשר בין סנטיאגו (Santiago) שבצ'ילה למנדוסה (Mendosa) בארגנטינה. המעבר בעיקרון פתוח כל השנה, אך עלול להיחסם זמנית בגלל שלגים וגשמים.

תחבורה: אוטובוסים ומיניבוסים תכופים מקשרים בין שתי הערים, משך נסיעה של כ- 9 שעות, וניתן לעשות את המעבר גם כטרק באופניים, מסלול של כ- 5 ימים, העובר דרך הר אקונקגווה (Aconcagua) .
 


מעבר גבול אסקל- פוטאלופו (Futaleufu–PasoEsquel)

מעבר גבול חשוב בהרי האנדים, למגיעים מכיוון ברילוצ'ה (Bariloche) ואל בולסון (El Bolson) שבארגנטינה, לכיוון צ'אייטן (Chaiten) שבצ'ילה, שם מתחיל הקצה הצפוני של הקארטרה אוסטראל. בעיירה הארגנטינאית אסקל (Esquel) ניתן להשכיר רכב, ולהתארגן על אוכל ודלק לקראת הכניסה לצ'ילה, שם מחירי הדלק גבוהים יותר.
 

תחבורה: מעבר הגבול סלול ונוח למעבר רכבים. מיניבוסים מקשרים בין אסקל לפוטאלופו.

למסתמכים על טרמפים, כדאי לדעת שהמקום די שומם ולא קל לתפוס טרמפ.

 

מעברי גבול באיזור האגמים

באיזור זה יש מספר מעברי גבול, עם מסלולים רבים היוצאים מסאן מרטין דה לוס אנדס וברילוצ'ה, המקשרים ליעדים רבים בצ'ילה. מעברי גבול אלה פתוחים ברובם כל השנה.

 

מעבר גבול מאמיל מלל/ היטו טרומן (Paso Mamuil Malal / (Paso Hito Tromen

מעבר פופולארי באיזור, במרחק כ- 105 ק"מ מסן מרטין. המעבר מקשר בין  סן מרטין דה לוס אנדס שבארגנטינה לפוקון (Pucon) ולטמוקו (Temuco) שבצ'ילה. הדרך עוברת בסמוך להר הגעש לנין, ואגם ויאריקה.

תחבורה: מסאן מרטין חברת האוטובוסים Igi Llaima(במשרדי חברת Albus) עוברת במעבר הגבול עד לעיירה הצ'יליאנית Curarrehue. הדרך למעבר גבול זה עוברת בחונין (Junin) דה לוס אנדס. המעבר סגור בחורף, אבל בשאר הזמן המעבר נוח עם תחבורה סדירה.

 

מעבר הואה הום (Paso Hua Hum)

מעבר גבול עיקרי באיזור האגמים, הקרוב ביותר לסן מרטין (כ- 50 ק"מ), המקשר בין סן מרטין דה לוס אנדס לאיזור לוס ריוס -Los Rios, וואלדיביה- Valdivia בצ'ילה. בצד הצ'יליאני בסמוך לגבול יש מעיינות חמים.

תחבורה: מסן מרטין, חברת האוטובוסים Buses Lafit (במשרדי חברת (Empresa Ko Ko, עוברת במעבר הגבול Hua Hum, עד לעיירה Puerto Pirehueico שבצ'ילה, חלק מהמעבר כרוך בשיט של כשעה וחצי במעבורת על אגם Pirehueico, עד לפוארטו פואי -Puerto Fuy- משם ממשיכים לעיירה פנגיפולי-Panguipulli.

המעבר פתוח כל השנה.


 

מעברי גבול ברילוצ'ה- פוארטו ואראס / פוארטו מונט

מעבר גבול באיזור האגמים. הדרך העוברת בין שתי הערים מדהימה ביופיה ומקשרת בין שמורת הטבע נוואלהוואפי - Nahuelhuapi בארגנטינה, ושמורת הטבע ויסנטה פרז רוסאלס (Vicente Perez Rosales) בצ'ילה. את המעבר ניתן לעשות דרך היבשה, או בהפלגה. הדרך היבשתית קצת פחות קסומה, אבל זולה יותר וניתן לעשות אותה עצמאית. דרך ההפלגה כרוכה בהיצטרפות לטור מאורגן.


בשיט: מעבר ויסנטה פרז רוסאלס - Perez Rosales Vicenta

מעבר גבול באיזור האגמים, המקשר בין ברילוצ‘ה לפוארטו ואראס (כ- 120 ק"מ מהגבול) בצ'ילה. המעבר כולל נסיעה באוטובוס ושיט על שני אגמים באיזור יפיפה של נחלים, הרי געש והרבה ירוק.
 

מסלול: מברילוצ'ה, מגיעים לנמל שבפוארטו פאניואלו- Puerto Pañuelo, משם עולים על מעבורת החוצה את אגם נאוול-הואפי. לאחר החציה מגיעים לעיירה הארגנטינאית פוארטו בלאסט - Puerto blestומשם באוטובוס לעיירה פוארטו אלגרה (Puerto alegre), ממנה שיט קצר לפוארטו פריאס (Puerto Frias), שם מחתימים דרכונים, ומשם באוטובוס החוצה את האנדים, לעיירה הצ'יליאנית פאולה (Peulla) בצ'ילה, מכאן חוצים בשיט את אגם טודוס לוס סנטוס (Todos los Santos) לכוון פוארטו-וואראס (Puerto Waras), ומפוארטו וואראס ניתן להמשיך באוטובוס לפוארטו מונט.
 

תחבורה: אופן חציה זה הוא חלק מטור של יום או יומיים, שמוצע דרך סוכנויות הטיולים בברילוצ'ה, או פוארטו מונט והוא עולה כ- 150 דולר.

 

מעבר יבשתי: מעבר קרדינל אנטוניו סמורה- Cardenal Antonio Samoré pass

מעבר גבול חשוב ומרכזי בארגנטינה, העובר בהרי האנדים, דרך איזור האגמים הצ'יליאני והארגנטינאי. המעבר מקשר מברילוצ'ה לאיזור האגמים הצ'יליאני: אוסורנו (Osorno) שנמצאת כ- 120 ק"מ מהגבול, ולכיוון פוארטו וואראס ופוארטו מונט.       

המסלול יוצא מברילוצ'ה דרך העיירה היפה וייה לה אונגוסטורה - Villa La Angostura, בדרך שבעת האגמים, ודרך שמורת הטבע Nahuelhuapi, לצידו של אגם נוואל-הואפי.

אחרי מעבר הגבול לצ'ילה, ממשיכים לשמורת הטבע National Parks Puyehue  ולצידו של אגם Lago Puyehue. בצידי הדרך אפשר לראות הרי געש מושלגים:. Antillanca, Puyehue  ו-  Calbuco, ויש גם מעיינות חמים מפנקים בפארק. לאחר מכן ממשיכים לכיוון פוארטו וואראס.
 

תחבורה: את המעבר אפשר לעשות עם רכב שכור רגיל, הדרך מסודרת עם כביש אספלט. או באוטובוס היוצא מטרמינל האוטובוס בברילוצ'ה.

המעבר פתוח כל השנה, אך נחסם לפעמים בחורף, תלוי במזג האויר.
 
 

מעבר גבול קויהאיקה - Coyhaique Alto Pass

מעבר גבול בפטגוניה, המקשר בין העיר המרכזית של הקרטרה אוסטרל- קויהאיקה (בירת מחוז אייסן Aysen), לריו מאיו (Rio Mayo) ולקומודורו ריבאדאביה (Comodoro Rivadavia) בארגנטינה, כ- 45 ק"מ מקויהאיקה  בצ'ילה. קויהאיקה היא מקום טוב להצטייד ולעשות בו סידורים.

תחבורה: האוטובוסים יוצאים כמה פעמים בשבוע, ומאוד עמוסים..

המעבר פתוח כל השנה, הדרך לא סלולה.
מקויהיקה יש שתי דרכים לארגנטינה, דרך קויהיקה אלטו, או מעבר huemules.

 


מעבר צ‘ילה צ‘יקו - chile chico

מעבר גבול זה מקשר בין עיירת הגבול לוס אנטיגוס (Los Antiguos) בארגנטינה, ועיירת הגבול צ'ילה צ'יקו (Chile chico) בצ'ילה. שתי עיירות הגבול שוכנות על גדות  אגם אחד שנקרא בצד הארגנטינאי : Lago Buenos Aires, ובצד הצ'יליאני הוא נקרא Lago General Carrera.
 

לכאן מגיעים תרמילאים מאל קלאפטה (El Calafate) ופריטו מורנו(Perito Moreno), שמעוניינים לעבור לצ'ילה ולעשות את הקרטרה אוסטרל מדרום לצפון, או כאלה, שהתחילו את הקרטרה בצפון ומסיימים את המסלול כאן. לוס אנטיגואוס מהווה צומת דרכים ממנה אפשר להמשיך ליעדים שונים בארגנטינה.

תחבורה:צ'ילה צ'יקו נמצאת במרחק חצי שעה מלוס אנטיגוס. מיניבוסים רבים יוצאים ממרכז העיר, וחוצים את הגבול לשני הכיוונים.

 

פטגוניה – טיירה דל - Integracion Austral Pass

מעבר גבול המקשר בין פטגוניה לטיירה דל פואגו. ניתן להגיע גם מריו גז'גוס (Rio Gallegos) בארגנטינה וגם מפונטה ארנס (Punta Arenas) בצ'ילה. המסלול מתחיל באוטובוס מריו גז'גוס או באוטובוס מפונטה ארנס. ההגעה לריו גרנדה ואושוויה, כרוכה במעבר לטיירה דל פואגו הצ'יליאנית תחילה. ואז מהחלק הצ'יליאני חוזרים חזרה לחלק הארגנטינאי, לכיוון אושוואיה וריו גרנדה.
 

תחבורה:מריו גז'גוס יש אוטובוס שיוצא לטיירה דל פואגו, משך נסיעה של 8-10 שעות. האוטובוס יוצא פעם ביום. ומגיע לפונטה דלגאדה בצד הצ'יליאני, ומשם במעבורת כחצי שעה שחוצה את מיצרי מגלן. המעבורת מגיעה לצד הצ'יליאני של טיירה דל פואגו. משם מגיעים לעיירה  Cerro Sombrero, שנמצאת ליד מעבר הגבול Paso Fronterizo San Sebastián, שיקשר אתכם חזרה לצד הארגנטינאי. המעבר פתוח כל השנה.
 

מפונטה ארנס יש אוטובוס שיוצא לכיוון טיירה דל פואגו, מגיע למעבורת שבפונטה דלגדה (Punta Delgada), ולפוארטו פרובניר (Puerto Porvenir), משם אפשר לקחת אוטובוס למעבר הגבול -Paso Fronterizo San Sebastián,  לתוך ארגנטינה.

 

 
מבוליביה לצ'ילה

מעברי גבול יבשתיים מבוליביה לצ'ילה:

 

מעבר גבול אריקה (Arica)- לה פאז (La Paz)

מעבר גבול קל ונוח. אוטובוסים יוצאים מלה פז לאריקה או אריקה- לה פז, ועוברים בדרך בעיירות הגבול צ'ונגרה ((Chungaraהצ'יליאנית, ו-טמבו קמאדו ((Tambo quemadoהבוליביאנית, בהן האוטובוס עוצר להחתמת הדרכונים. משך הנסיעה 8 שעות.

 

מעבר גבול קלמה (Calama)- אויוני (Uyuni)

אפשר לעבור את הגבול בין קלאמה לאויוני או לחילופין אויוני- קלאמה, באוטובוס או ברכבת שיוצאים פעמיים בשבוע. האוטובוס יוצא מקלאמה בצ'ילה, ועובר בעיירת הגבול הצ'יליאנית אויאגה -Ollague. לאחר מעבר לעיירת הגבול הבוליביאנית אבארואה (Avaroa),מחליפים אוטובוס לעיר אויוני.

ברכבת המסע עובר דרך נוף יפה יותר, אך ארוך וקר! עם עצירות ארוכות במעברי הגבול.

מעבר הגבול פתוח בין השעות 8:00- 20:00 .

 

מעבר גבול סן פדרו דה אטקמה- סאלאר דה אויוני (Salar De Uyuni)

גבול זה ניתן לעבור רק עם טיול מאורגן לסאלאר. טיול של 3-4 ימים יוצא מסן פדרו דה אטקמה, וחוצה את הגבול עם בוליביה (Paso Hito Cajones), בכדי להמשיך לסלאר דה אויוני- או להפך.

החתמת הדרכונים בצד הצ'יליאני נעשית בסן פדרו, ובצד הבוליביאני באויוני או בלגונה ורדה (Laguna Verde). בכל אופן כדאי לקבוע עם סוכנות הטיולים, את כל הפרטים הללו מראש.