עוד על המזרח הרחוק

הגעה מהאמפי למומבי

איזון תחבורה יש מהאמפי לממובאי?

מרכז רוחני בתאילנד

האם מישהו מכיר או יןדע על מרכז רוחני כלשהו ...

הגעה להאמפי

כיצד ניתן להגיע ממוביי? כיצד ניתן להגיע ...

המזרח הרחוק - התנהלות כספית

 הערך של המטבעות בכל המדינות השונות ברחבי המזרח נמוך בהרבה מערכו של הדולר של היורו וגם של השקל. לכן, במהלך טיולכם במזרח הרחוק, סביר להניח שתתרגלו להסתובב עם שטרות רבים של כסף מקומי. חשוב מאוד להיות זהירים ומחושבים כל הזמן כיוון שהמספרים הגבוהים (במיאנמר למשל, מדברים במיליונים)המבלבלים את התיירים, ששוכחים מה ערכו של הכסף, ומתוך כך לפעמים מפזרים אותו כאילו זהו כסף של מונופול...

 

ניהול כספכם במזרח הרחוק

מובן מאליו, שלא חכם לקחת את כל הכסף של הטיול במזומן ולשאת אותו עימכם כל עת שאתם מטיילים. אם כן, מה הן הדרכים להתנהל בנוגע לכסף בטיול? יש כמה דרכים טובות בהן תוכלו להשתמש במהלך הטיול במזרח הרחוק. מומלץ מאוד להשתמש ביותר מדרך אחת כדי "לא לשים את כל הביצים בשקית אחת..."

 

כרטיס אשראי

נכון, אתם נמצאים במזרח הרחוק, אבל עדיין במאה ה21. בכל עיר גדולה במזרח תוכלו למצוא כספומטים (A.T.M)  המכבדים את כרטיסי האשראי הבין לאומיים כמו מאסטר- קארד ו- וויזה. אם תבחרו ללון בבתי מלון גדולים ומפוארים תתפלאו להיווכח שקיימת בפניכם גם האפשרות לשלם באמצעות כרטיס אשראי בין לאומי (לגהץ). חשוב!  זכרו לגשת לבנק בישראל, לפני הטיסה, ולוודא שכרטיס האשראי שלכם פתוח לשירותי חו"ל ושתוקפו לא פג בחודשים הקרובים!

 

כמה כסף למשוך?

למרות שכספומטים הם כבר לא מראה נדיר ברחבי המזרח הרחוק, עדיין, סביר להניח שמהלך טיולכם תרצו להגיע למקומות פחות מאוכלסים ויותר מבודדים. הסבירות למצוא כספומט במקומות אלו היא כבר קטנה יותר. זו הסיבה הראשונה שבגללה מוטב תמיד למשוך בכספומטים סכומים גבוהים שיספיקו לכם לתקופה ארוכה יחסית. הסיבה הנוספת שבגללה כדי למשוך סכומים גבוהים היא העמלות הגבוהות שבכל משיכה. מלבד עמלות הבנק המנהל את חשבונכם בארץ (שגם הם גבוהות יותר כמושכים כסף בחוץ לארץ), גם הבנק המתחזק את הכספומט גובה עמלה משלו, ולעיתים עמלה גבוהה מאוד.

 

טראבל צ'קס- המחאות נוסעים

דרך נוספת, מקובלת מאוד, לנהל את הכספים במהלך הטיול היא שימוש בהמחאות נוסעים – טרבל צ'קס, או בשמם הנפוץ בקרב המטיילים – "טרבלים".

את המחאות הנוסעים קונים בארץ בסכומים שונים וממירים אותם במזרח הרחוק בבנקים ובחנויות המרת כספים בהתאם לשער. זוהי דרך מעט מגושמת אבל ללא ספק הדרך הבטוחה ביותר לשאת את הכסף כיוון שהמחאות הנוסעים מסומנות במספרים סידוריים ומבוטחות, כך שאם נגנבות לכם המחאות אתם צריכים לדווח על כך ואתם מכוסים.

 

מזומן

תמיד חשוב לשאת כסף מזומן לשעת חירום. מטיילים רבים במזרח מחביאים, בתבונה רבה, סכום מסוים של דולרים עמוק עמוק בתוך התרמיל הגדול שלהם ולא משתמשים בו עד לסוף הטיול. חשוב מאוד לשמור איזה סכום דולרים בצד על כל צרה שלא תבוא.

 

החלפת כסף זר לכסף מקומי

יש אמנם כמה ארצות במזרח הרחוק (בורמה למשל) בהם המקומיים שמחים לקבל דולרים אבל ברוב הארצות לא יסכימו למכור לכם דבר אם אינכם משלמים בכסף המקומי. לשם כך יש בכל פינה תיירותית במזרח הרחוק, חנויות המרת כספים. חנויות המרת הכספים אינם חייבים דין וחשבון לאף אחד ולכן הם אלו שקובעים את שער ההמרה באופן שרירותי, לרע ולטוב. אם תקפידו להחליף את הכסף הזר שלכם בשערי המרה טובים במשך כל הטיול תוכלו לחסוך לא מעט כסף.

 

חמישה טיפים בנוגע להמרת הכספים

1.קודם כל חשוב שתמיד תהיו מודעים להבדלים בשערי ההמרה – אל תקפצו על חנות ההמרה הראשונה שתראו. בדקו את כל החנויות בסביבה.

 

2. למרות שאלו חנויות קצת יותר מסודרות מהאחרות – אין מה להילחץ. אפשר וכדאי לנסות להתמקח,  (אבל לא לעשות שוק), במיוחד אם אתם מחליפים סכום גבוה.

 

3. חפשו את הבנקים. הבנקים יציעו לכם, כמעט תמיד, שערי המרה טובים יותר.

 

4. השתדלו תמיד לעשות את עסקאות ההמרה בערים הגדולות, שם תמצאו שער טוב יותר. כשאתם מגיעים לאיזה עיירה נידחת  שיש רק חנות אחת, מן הסתם המוכר ירשה לעצמו לגבות סכום גבוה.

 

5. אם אתם עוזבים מדינה שאתם יודעים שתחזרו אליה שוב במהלך הטיול, שמרו ואל תמירו את הכסף ששייך לה. על כל המרה מיותרת אתם מפסידים כסף.

 

לגמור את החודש במדינות המזרח הרחוק

שאלה שעולה לא מעט סביב טיולי תרמילאות ונופש בעולם היא – "כמה עולה שם חודש?" אם כן, זוהי אכן שאלה טובה... קשה מאוד לומר כמה עולה כל חודש בארץ מסוימת כיוון שהדבר תלוי בסגנון הטיול שלכם. למעשה, יש אפילו ארצות גדולות כמו הודו וסין, שגובה ההוצאות הממוצע שונה בהם בכל אזור של הארץ.

 

באופן כללי הטיול במזרח הרחוק הוא הטיול הזול ביותר אם משווים אותו לטיולים של דרום אמריקה או אוסטרליהניו זילנד וכדומה. תרמילאים שמסתובבים במזרח במשך זמן רב – שמונה חודשים עד שנה, מוצאים בדרך כלל בסביבות העשרים אלף שקל במשך כל הטיול (לא כולל כרטיס טיסה), מצד שני יש זוגות שמוצאים סכום דומה בירח הדבש שלהם. קשה כאמור לומר כמה תוציאו בכל מדינה כיוון שהסכום תלוי בכם אבל הנה בכל זאת כמה השערות לפי המטייל הממוצע:

 

הודו- צפון: 400 דולר.

          דרום: 500 דולר.

סין-   700 דולר.

מיאנמר- 600 דולר.

מונגוליה 600 דולר.

סרי לנקה- 550 דולר.

תאילנד  800דולר.

האיים המולדיביים- 700 דולר.

הפיליפינים -  850 דולר.

וייטנאם -  550 דולר.

לאוס - 400 דולר.       

קמבודיה 500 דולר.